2014. február 7., péntek

Zabpelyhes-tökmagolajos kenyér jénaiban



Az első kenyerem amit jénaiban sütöttem. Limaránál láttam, tanultam először, de még nem vettem rá magam, hogy kipróbáljam. Sokkal lazább lett a szerkezete, mint az eddig sütött barna kenyereim, a héja viszont vékonyabb lett.
Ismét a zabpehelyhez nyúltam, ez viszont kicsit más mint a többi , fehérebb a színe és nagyobb is, de szerintem bármelyikkel sikerül.

Hozzávalók:
15 dkg zabpehely
4 ev teljes kiőrlésű rozsliszt
5 dkg élesztő
1 ek só
1 tk cukor
2 ek tökmagolaj
kb 60 dkg kenyérliszt
langyos víz


Először is a zabpelyhet, cukrot és az élesztő felét felöntjük annyi langyos vízzel hogy ellepje.Amikor jól megdagadt- ebben az esetben a zabpehely(sárga csomagolású Lidlis) 15 perc alatt szívta fel a vizet-beletesszük a rozslisztet és hagyjuk érni a kovászt, 3-4 óra, de egy éjszakát is elvisel :). Fogjuk a többi hozzávalót és jó kis rugalmas tésztát gyúrunk. Én már nem tettem bele vizet, mert éppen felvette a liszt mennyiségét. Duplájára kelesztjük , majd jól átgyúrjuk és formázzuk. Mint kiderült én is a Limara féle formázást használom, amire saját magamtól jöttem rá, ő szépen megmutatja nektek részletesen, így nem írom le. Sütőpapírral bélelt jénaiban(4 l-es) kelesztem 30 percet lefedve, ezután bevágom és hagyom még egy kicsit kelni , amíg felmelegítem a sütőt max, hőfokra ,ez esetben 250 fok.



 Mielőtt betennénk a sütőbe bespricceljük vízzel a kenyeret, vagy bevizezzük a jénai tetejét.
Na ekkor jön a leskelődés vajon mit csinál? Hát ez elindult , de nagyon, úgyhogy 10 perc után le kellett vennem a tetejét mert hozzáért. Fél óra múlva levettem a hőfokot 220-ra és még 30 percet sütöttem.
Amikor megsült még forrón lekentem vízzel és ahogy hűlt el kezdett cserepesedni , nem nagyon, de cserepes lett :)
és rugalmas:



Szóval tanulság a következő sütéshez: vagy vegyek nagyobb jénait a sütéshez vagy kevesebb tésztát tegyek a jénaiba.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése